Resultat Mälaren Runt 1892 - 2012
Distansen har varierat mellan 250 - 340 km

Kolla Mälaren Runt Pokalen >>

 

# År Segrare Klubb Tid Anmärkningar
1 1892 Gustaf Fjæstad Stockholms VF 15:56:04,8
2 1893 Gideon Ericsson Stockholms BK 15:00:36,0
3 1901 Hjalmar Blomgren Stockholms CK 12:41:22,0
4 1902 Henrik Morén IF Sleipner 14:50:03,8
5 1903 Henrik Morén IF Sleipner 12:17:31,4
6 1904 Henrik Morén IF Sleipner 11:51:26,6
7 1905 Henrik Morén Djurgårdens IF 12:12:30,0
8 1906 Henrik Morén Hammarby IF 13:10:00,0
9 1907 Henrik Morén Hammarby IF 12:18:43,2
10 1908 Henrik Morén SK Iter 11:27:36,2
11 1909 Henrik Morén SK Iter 11:22:07,0
12 1910 Henrik Morén SK Iter 16:26:07,0
13 1911a A W Persson SK Iter 12:16:25,7 SM-lopp
14 1911b Hjalmar Levin VIF Diana 10:46:54,8 ordinarie MR
15 1912a Henrik Morén SK Iter 11:56:23,4 ordinarie MR, OS-uttagning
16 1912b Rudolph Lewis Sydafrika 10:42:39,0 OS-lopp - 320 km tempo
17 1913 A W Persson Upsala CK 12:42:19,4
18 1914 A W Persson Upsala CK 10:29:42,9
19 1915 Ragnar Eek Upsala CK 10:44:01,3
20 1916 Thorstein Stryken Norge 11:19:50,2 Svenska Spelen (SM-titeln gick till "bäste svensk" Sigge Lundberg, CK Uni, 11:34:33,8)
21 1917 Christian Fritsch Danmark 10:30:18,4 NM (SM-titel till Erik Westerberg, Södertälje, 10:30:18,4. Utom tävlan: Ragnar Malm, VIF Diana, 10:15:30,4)
22 1918 Ragnar Malm IF Thor 10:51:09,6
23 1919 Ragnar Malm IF Thor 11:24:54,0
24 1921 Ragnar Malm IF Thor 10:39:31,9
25 1922 Ragnar Malm IF Thor 10:43:20,8
26 1923 Ragnar Malm IF Thor 10:43:55,1
27 1924 Gunnar Sköld Upsala CK 10:22:46,5
28 1925 Gunnar Sköld Upsala CK 10:24:15,8
29 1926 Nils Velin IF Thor 10:30:09,3
30 1927 Erik Bohlin Upsala CK 10:05:40,3
31 1928 Georg Johnsson IFK Enskede 10:01:21,9
32 1929 Georg Johnsson IFK Enskede 10:15:58,2
33 1930 Nils Velin SK Fyrishof 10:39:26,6
34 1931 Georg Johnsson IFK Enskede 10:12:52,2
35 1932 Sven Thor SK Fyrishof 10:06:55,3
36 1933 Bernard Britz IFK Enskede 9:23:57,0
37 1934 Erik Larsson IFK Enskede 9:43:53,0
38 1935 Ingvar Ericsson Hammarby IF 9:15:51,4
39 1936 Erik Jansson CK Meteor 9:36:25,1
40 1937 Ingvar Ericsson Hammarby IF 9:36:45,4
41 1938 Sven Johansson Hammarby IF 8:27:43,6
42 1939 Ingvar Ericsson Hammarby IF 8:44:05,0
43 1940a Sven Johansson Hammarby IF 8:55:47,0 ordinarie MR
44 1940b Frode Sørensen Danmark 8:44:05.0 6-dagars-etapp (Exakt samma segrar-tid som 1939!)
45 1941 Sture Andersson Landskrona CK 8:40:50,2
46 1942 Sture Andersson Landskrona CK 8:47:27,0
47 1943 Sven Johansson Hammarby IF 8:17:47,2
48 1944 Harry Snell SK Ymer 8:40:01,6
49 1945 Harry Snell SK Ymer 8:36:38,6
50 1946 Sven Johansson Hammarby IF 8:36:28,6
51 1947 Nils Johansson IK Ymer 8:47:10,4 Ingick i 2-dagars
52 1948 Harry Snell SK Ymer 8:21:57,1
53 1949 Yngve Lundh Bollnäs CK 8:16:07,5
54 1950 Stig Mårtensson Fredrikshofs IF 8:00:35,8 Hofvet!
55 1952 Stig Andersson CK Wano 7:52:54,6
56 1953 Allan Carlson Norrköpings CK 8:07:24,8
57 1954 Olle Wretman IFK Enskede 8:00:26,8
58 1955 Robert Buker CK Stefaniterna 7:54:59,7
59 1957 Oswald Johansson CK Stefaniterna 7:50:40,5
60 1958 Gunnar Göransson CK Antilopen 7:54:36,0  
61 1959 Oswald Johansson CK Stefaniterna 8:10:16,0
62 1960 Herbert Dahlbom Djurgårdens IF 7:45:59,7
63 1961 Sven Uno Stensson CK Wano 7:15:52,0 Sista året för det "klassiska" MR
64 1984 Agne Wilson Tranemo IF 7:41:45 Nypremiär för MR (330 km)
65 1985 Torbjörn Wallén Falu CK 7:30:18
66 1986 Thomas Eriksson Västerås CK 5:57:55 Kortad bana
67 1987 Roul Fahlin PKbankens CK 6:16:12
68 1992

Ingvar Hansson

Fredrikshofs IF 11:26 Mälaren Runt Randonné 1992 - "Jubileumsloppet",110
69 1993

Bo-Einar Eriksson

Fredrikshofs IF 13:00 MRR 1993, 33 i mål (Ösregn)
70 1994

Bo-Einar Eriksson

Fredrikshofs IF 10:50 MRR 1994, 63 i mål
71 1995 Bo-Einar Eriksson Fredrikshofs IF 10:25 MRR 1995, 73 i mål
72 1996 Bo-Einar Eriksson Fredrikshofs IF 11:25 MRR 1996, 63, (+ 21 deltagare som genomförde "Lilla Mälaren Runt" 215 km, bästa tid 7:23)
73 1997

Erik Wallgren

Hässelby CK 10:46 MRR 1997, 64 (+ 22 LMR 215 km, bästa tid 7:39)
74 1998

Bengt Gingsjö

Fredrikshofs IF 10:15 MRR 1998, 70 (+42 LMR 215 km, bästa tid 7:14)
75 1999

Thomas Asplund

Fredrikshofs IF 9:57 MRR 1999, 68 (+ 25 LMR 215 km, bästa tid 6:55)
76 2000

Tomas Varádi

Fredrikshofs IF 10:16 MRR 2000, 54 (+ 26 LMR 215 km, bästa tid 6:54)
77 2001

Erik Wallgren

CK Valhall 10:25 MRR 2001, 47 (+ 33 LMR 215 km, bästa tid 6:52)
78 2002

Erik Wallgren

CK Valhall 10:30 MRR 2002, 55 (+ 49 LMR 215 km, bästa tid 6:37)
79 2003

Jonas Olsson

Team Bianchi Scandinavia   Motionslopp + ett elitlag
80 2004

Mattias Carlsson

Team Bianchi Nordic   Motionslopp + ett elitlag
 
81 2005        
82 2006        
83 2008 Joakim Ramkvist Hallén Uppsala 12:58 Antal i mål: 43, Nypremiär för MR randonné (340 km)
 
84 2009

Simon Galle

Fredrikshofs IF CK 11:05 Antal i mål: 57
 
85 2010 Andreas Lindqvist Fredrikshof IF CK 10:58 Antal i mål: 42
  2011 Jan Almkvist IF Castor   9:48 Antal i mål 51
  2012 Andreas Lindqvist Fredikshof IF CK   9.58 Antal i mål 140 (+3 LMR 215 km, bästa tid 07:20)

Page by Martin Bergman/Tell Hermanson